Reply to "Army buys prototype drones from start-up company"

cain posted:

That is quite steep for a lil drone but we know how business operates. Our schools receive funds to do repairs, rebuild etc, which is done mostly during school break. I was made aware of the cost to put in à two piece washroom (toilet and sink) in a nearby school ..it was a whopping $80k. That job is worth 10k at the most. I once ordered a box of twenty four bulbs (regular A base 60watt) and when the bill came it was for $1200.00. I called to let them know we will not honour that and the box is being returned, their cost. The banna asked me what do I think is a fair price to which I told him they cost about $5.00 per bulb..total 120.00,.we were given it for that price.

When the money is coming from "our" pockets we watch real close but when it's from elsewhere, such as taxes, who gives a hoot for the price...let's get it.

School Boards are the worse for spending tax payers money.  They remind me of the coalition and free trips to the Caribbean court.

×
×
×
×
×